Jubileusz 90-lecia Zakładu w Radomiu

Fabryka w Radomiu, należąca do grupy Imperial Brands PLC, posiada długoletnią historię sięgającą okresu międzywojennego. Wytwórnia Papierosów w Radomiu powstała w 1922 roku na mocy ustawy o monopolu tytoniowym. Od lat 50-tych Radomska Wytwórnia Papierosów działała jako przedsiębiorstwo państwowe.

W latach 60-tych nastąpiła zmiana nazwy firmy na Zakłady Przemysłu Tytoniowego w Radomiu. Działalność ZPTR obejmowała: produkcję i handel wyrobami tytoniowymi, produkcję tytoniu przemysłowego, kontraktację i skup liści tytoniowych, doświadczalną uprawę tytoniu, obrót z zagranicą, produkcję części zamiennych do maszyn produkcyjnych.

W wyniku procesu prywatyzacji w 1995 roku partnerem strategicznym ZPTR S.A. został francuski koncern tytoniowy Seita. Uruchomiono program modernizacji maszyn produkujących i pakujących i wprowadzono nowy system pracy. Polegał on na powołaniu zespołów produkcyjnych samodzielnie wykonujących wszystkie czynności dotyczące produkcji - od zaopatrzenia do realizacji produktu. W wyniku restrukturyzacji powstały nowe działy: sprzedaży, wdrażania systemów jakości, kontrolingu oraz skład celny. Oprócz tego wprowadzono również outsourcing, co pozwoliło na osiągnięcie wysokiego poziomu produkcji i poprawę jakości, a jednocześnie koszt przetworzenia stał się konkurencyjny. Skutkiem tych zmian była restrukturyzacja zatrudnienia. Proces ten, jakkolwiek trudny i obciążony silnymi emocjami, prowadzony był w duchu społecznego dialogu. Firma powołała Program Dobrowolnych Odejść i wspierała pracowników, którzy zdecydowali się na odejście w reorientacji zawodowej oraz w poszukiwaniu nowej pracy.

W 2000 roku ZPTR S.A. zmieniły nazwę na Altadis Polska S.A. wchodząc w struktury Grupy Altadis, co umożliwiło korzystanie z doświadczenia na rynku globalnym i wprowadzenie na ten rynek polskiej produkcji.

Jako Altadis Polska S.A. zakład w Radomiu przeszedł kolejne zmiany organizacyjne i technologiczne. Całkowicie zmodernizowano linie wytwarzania krajanki oraz zainstalowano wysokowydajne nowoczesne maszyny produkujące i pakujące papierosy. Jednym z najwyższych priorytetów stała się troska o wysoką jakość produktu. Wskaźniki jakości wyrobów z Radomia należały do najwyższych w Grupie Altadis.

W 2008 roku Grupa Altadis została przejęta przez Imperial Tobacco Group. Zakład w Radomiu pod nową nazwą Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. stał się częścią międzynarodowej Grupy Imperial Tobacco, produkującej wyroby tytoniowe. Produkty z radomskiej fabryki trafiają na rynek krajowy i rynki międzynarodowe. Są to głównie papierosy, ale także krajanka tytoniowa i sztabki filtrowe. Do głównych marek produkowanych w zakładzie należą: Brilliant, Gauloises Gitanes, Route 66, West, News, Bastos, Reval.

Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. zatrudnia obecnie około 500 pracowników. Jest dzisiaj skuteczną firmą dysponującą dostosowanym do wymogów rynku portfolio produktów, wydajnymi procesami produkcji oraz metodami pracy skoncentrowanymi na ciągłym doskonaleniu.

W Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. funkcjonuje Zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem oraz Bezpieczeństwem, jak również Zarządzania Energią.